CHRYSLER Town & Country 3.8L V6 4AT (208 HP)
2004–2007
205
bhp
Power
112
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1923kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Hr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |