CHRYSLER Town & Country 3.8L V6 6AT RWD (200 HP)
2007–2016
197
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 312Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2042kg |
| Boot Capacity | 934L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |