CHRYSLER Voyager 2.5L CRD 5MT FWD (141 HP)
2000–2003
139
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 2005kg |
| Boot Capacity | 4729L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |