CHRYSLER Voyager 3.3L V6 4AT AWD (182 HP)
2000–2003
172
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 4729L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |