CITROEN 2CV 0.4L 4MT FWD (12 HP)
1949–1990
12
bhp
Power
48
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 425cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 12bhp |
| Power | 8.8kW |
| Torque | 23Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 77km/h |
| Top Speed | 48mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 505kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 - 380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |