CITROEN 2CV 0.4L 4MT FWD (24 HP)
1949–1990
24
bhp
Power
45
s
0–100 km/h
63
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 435cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 24bhp |
| Power | 17.7kW |
| Torque | 28Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 45s |
| Top Speed | 101km/h |
| Top Speed | 63mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 560kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 - 380 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |