CITROEN AX 3 doors 1.4L 5MT FWD (84 HP)
1986–1991
83
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 709kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |