CITROEN AX 3 doors 1.5L D 5MT FWD (58 HP)
1991–1998
57
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1527cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 57bhp |
| Power | 42.7kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 773kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |