CITROEN AX 5 doors 1.0L 4MT FWD (42 HP)
1988–1991
41
bhp
Power
20.8
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 954cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 41bhp |
| Power | 30.9kW |
| Torque | 69Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.8s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 647kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |