CITROEN AX 5 doors 1.4L 5MT FWD (70 HP)
1988–1991
69
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 695kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |