CITROEN AX 5 doors 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1991–1998
74
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 768kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |