CITROEN AX 5 doors 1.4L D 5MT FWD (50 HP)
1991–1998
49
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 82Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 741kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |