CITROEN AX 5 doors 1.4L D 5MT FWD (53 HP)
1988–1991
52
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 52bhp |
| Power | 39kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 730kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |