CITROEN Axel 1.1L 4MT FWD (58 HP)
1985–1989
57
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1129cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 57bhp |
| Power | 42.7kW |
| Torque | 79Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 836kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |