CITROEN Axel 1.3L 4MT FWD (61 HP)
1985–1989
60
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 824kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 160/65R340 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |