CITROEN Berlingo 1.2L PureTech 5MT FWD (110 HP)
2015–2018
108
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |