CITROEN Berlingo 1.4i 5MT FWD (65 HP)
2002–2008
64
bhp
Power
18.2
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.2s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1233kg |
| Boot Capacity | 663L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |