CITROEN Berlingo 1.5L BlueHDi 6MT FWD (130 HP)
2018–
128
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |