CITROEN Berlingo 1.6i 5MT FWD (108 HP)
1996–2002
107
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 663L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |