CITROEN Berlingo 1.6L 16v 5MT (110 HP)
2008–2012
107
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1427kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |