CITROEN Berlingo 1.6L 16v 5MT (98 HP)
2008–2012
97
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1397kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |