CITROEN Berlingo 1.6L BlueHDi 5MT FWD (75 HP)
2015–2018
74
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1373kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |