CITROEN Berlingo 1.6L BlueHDi 6MT FWD (120 HP)
2015–2018
118
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1373kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |