CITROEN Berlingo 1.6L HDi 5MT (90 HP)
2008–2012
89
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1404kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |