CITROEN Berlingo 1.9L D 5MT FWD (69 HP)
1996–2002
68
bhp
Power
19.9
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.9s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 663L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |