CITROEN BX Break 1.6L 5MT FWD (88 HP)
1989–1994
87
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 858L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |