CITROEN BX Break 1.9 5MT AWD (109 HP)
1989–1994
107
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 858L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |