CITROEN BX Break 1.9L 4AT FWD (105 HP)
1985–1989
103
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 861L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |