CITROEN BX Break 1.9L D 5MT FWD (71 HP)
1989–1994
70
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1019kg |
| Boot Capacity | 858L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |