CITROEN BX 1.4L 4MT (62 HP)
1983–1986
60
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 870kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |