CITROEN BX 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1989–1993
74
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 109Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 921kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |