CITROEN BX 1.6L 4AT (94 HP)
1983–1986
93
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1013kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |