CITROEN BX 1.9L 5MT (105 HP)
1983–1986
103
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 992kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |