CITROEN BX 1.9L 5MT (126 HP)
1983–1986
125
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |