CITROEN BX 1.9L 5MT AWD (109 HP)
1989–1993
107
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 189km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1003kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |