CITROEN BX 1.9L TD 5MT AWD (71 HP)
1989–1993
70
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1009kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |