CITROEN C-Crosser 2.4L CVT AWD (170 HP)
2007–2012
168
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4646mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2672mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 1671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |