CITROEN C-Zero Airdream High Line 49 Kw (67 HP)
15.9
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3475mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 167L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65 R15 // 175/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |