CITROEN C1 3 Doors 1.0L 5MT (68 HP)
2009–2012
67
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3434mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |