CITROEN C1 3 Doors 1.2 PureTech 5MT FWD (82 HP)
2014–
80
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3465mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |