CITROEN C1 5 Doors 1.0L 5AT FWD (68 HP)
2012–2014
67
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3439mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 815kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |