CITROEN C1 5 Doors 1.4L HDi 5MT FWD (55 HP)
2005–2009
54
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40.5kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3434mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 890kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |