CITROEN C2 1.4L 5MT (75 HP)
2008–2010
74
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2314mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 166L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |