CITROEN C2 1.4L HDi 5MT (67 HP)
2008–2010
67
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2314mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 166L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |