CITROEN C2 1.6L VTS 5MT (125 HP)
2008–2010
123
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2314mm |
| Kerb Weight | 1059kg |
| Boot Capacity | 166L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 / 45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |