CITROEN C3 Aircross 1.2L PureTech 6AT FWD (110 HP)
2017–2021
108
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1278kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |