CITROEN C3 Picasso 1.6L VTi 5MT (120 HP)
2008–2013
118
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1179kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |