CITROEN C3 Pluriel 1.4L HDi 5MT FWD (68 HP)
2003–2010
67
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1174kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |