CITROEN C3 Pluriel 1.6L 5AT FWD (110 HP)
2003–2010
107
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1177kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |