CITROEN C3 X-TR 1.6L 5AT FWD (110 HP)
2005–2009
107
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1063kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |